epal eeeek paramythias 2024 img03

Στα πλαίσια του προγράμματος αγωγής υγείας " Κατακτώντας την ευεξία" πραγματοποιήθηκε δράση συνεργασίας με το εεεεκ Παραμυθιάς όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με θέματα σωματικής άσκησης και στάσης σώματος, και ακολούθησε πρακτική εφαρμογή.

aisthitiki img9

flyer event epal for web

mazi afisa

Κοινό Δελτίο Τύπου

Ένας θεσμός που κλείνει πλέον δέκα χρόνια, τα μαθητικά καλλιτεχνικά φεστιβάλ του προγράμματος «Κι αν ήσουν εσύ;» που διοργανώνει το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, επιστρέφουν φέτος την άνοιξη με γιορτές καλλιτεχνικής δράσης σε 19 πόλεις της χώρας.

giatinaepileksoepal.png

Την Τετάρτη 10 Απριλίου του 2024 πραγματοποιήθηκε Δράση Ενημέρωσης της Α τάξης του Γενικού Λυκείου Παραμυθιάς σχετικά με τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στο ΕΠΑΛ Παραμυθιάς.

Δείτε την Πρόσκληση του Προγράμματος

sxoleia-presveis-ek.png

Η μαθητική κοινότητα και οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑΛ Παραμυθιάς συμμετέχουν για πρώτη φορά στο πρόγραμμα Σχολεία -Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τη σχολική χρονιά 2023-2024. Το πρόγραμμα υλοποιείται στην Ελλάδα με την έγκριση και την υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων, του Υπουργείου Παιδείας και των Ελλήνων Ευρωβουλευτών, το οποίο ξεκίνησε το 2016 ως πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές και των τριών τάξεων του λυκείου. Βασικός στόχος του Προγράμματος είναι η αναβάθμιση της γνώσης των νέων γύρω από τον ευρωπαϊκό κοινοβουλευτισμό, τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, καθώς και για τον ρόλο και τη λειτουργία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το οποίο εκπροσωπεί τους Ευρωπαίους πολίτες. Το Πρόγραμμα είναι άρρηκτα δεμένο με το στόχο του ΕΚ για αύξηση του ποσοστού συμμετοχής των πολιτών στις Ευρωπαϊκές Εκλογές.

Με τα άρθρα 383 και 484 του ν. 4957/2022 (Α΄141) καθώς και με τις με αριθ. πρωτ. Φ.253/66947/A5/14-06-2023 (ΦΕΚ 3927 Β’) και Φ.251/81919/Α5/21-7-2023 (ΦΕΚ 4805 Β’) Υπουργικές Αποφάσεις, καθορίστηκαν οι ειδικότερες προϋποθέσεις και όροι εισαγωγής φοιτητών στα πέντε (5) Τμήματα Μουσικών Σπουδών των
Α.Ε.Ι.:

1. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,
  2. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,
  3. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου,
  4. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και
  5. Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,

από το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 και εφεξής, δηλαδή από τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2024.

Οι υποψήφιοι για τα ανωτέρω πέντε Μουσικά Τμήματα υποχρεούνται εντός της προθεσμίας, κατά την οποία υποβάλλονται οι Αιτήσεις-Δηλώσεις για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις, να δηλώσουν τη συμμετοχή τους και στις εν λόγω εξετάσεις με σχετική Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση καλούνται να υποβάλουν τη σχετική Αίτηση - Δήλωση (Α-Δ) για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2024 από την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 μέχρι και την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023.
Η προθεσμία υποβολής είναι αποκλειστική. Για τον λόγο αυτό, είναι απαραίτητο να ενημερωθούν όλοι υπεύθυνα, αναλυτικά και με ενιαίο τρόπο, ώστε να διασφαλίζονται σε πανελλαδικό επίπεδο οι όροι ίσης μεταχείρισης των ενδιαφερομένων. Επισημαίνεται ότι στην παρούσα εγκύκλιο, όπου γίνεται αναφορά σε μαθητές/τριες των Ημερησίων ΕΠΑΛ, εννοούνται και οι μαθητές/τριες των Πρότυπων ΕΠΑΛ.

«Πρόσκληση σε ενημέρωση»

Σας προσκαλούμε στην προγραμματισμένη ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας από τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Καθηγητών και τους υπευθύνους Ε.Δ.Υ. της σχολικής μονάδας, την Πέμπτη 02-11-2023 και ώρα 11.00 π.μ. .

Τα θέματα της ενημέρωσης είναι σχετικά με:

• Ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου ( εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του σχολείου )
  • Συμπεριφορικά ζητήματα(Παραβατικές συμπεριφορές, φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού στη σχολική κοινότητα και ανάγκη οριοθέτησης)
  • Φοίτηση μαθητών και επίδοση
  • Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών και γονέων
  • Σύσταση Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων
  • Συμμετοχή γονέων στη σχολική ζωή

Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Εκ της Διευθύνσεως