flyer event epal for web

sxoleia-presveis-ek.png

Η μαθητική κοινότητα και οι καθηγητές του 1ου ΕΠΑΛ Παραμυθιάς συμμετέχουν για πρώτη φορά στο πρόγραμμα Σχολεία -Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για τη σχολική χρονιά 2023-2024. Το πρόγραμμα υλοποιείται στην Ελλάδα με την έγκριση και την υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων, του Υπουργείου Παιδείας και των Ελλήνων Ευρωβουλευτών, το οποίο ξεκίνησε το 2016 ως πρωτοβουλία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές και των τριών τάξεων του λυκείου. Βασικός στόχος του Προγράμματος είναι η αναβάθμιση της γνώσης των νέων γύρω από τον ευρωπαϊκό κοινοβουλευτισμό, τις αξίες της πολιτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη, καθώς και για τον ρόλο και τη λειτουργία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, το οποίο εκπροσωπεί τους Ευρωπαίους πολίτες. Το Πρόγραμμα είναι άρρηκτα δεμένο με το στόχο του ΕΚ για αύξηση του ποσοστού συμμετοχής των πολιτών στις Ευρωπαϊκές Εκλογές.