Στό ΕΠΑΛ  Παραμυθιάς λειτουργούν 4 τομείς με εξοπλισμένα,  εργαστήρια όπου οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να ασκηθούν στο πρακτικό μέρος της ειδικότητάς τους.

Προϋποθέσεις εγγραφής

Στην Α΄τάξη ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται:

• Κάτοχοι απολυτηρίου γυμνασίου ή ενδεικτικού Γ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου γυμνασίου.
  • Μαθητές της Α΄ τάξης  παρελθόντων ετών των Γ.Ε.Λ., Ε.Π.Λ., Τ.Ε.Λ. ,Ε.Λ. ή ΛΕΝ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του 1ου κύκλου των Τ.Ε.Ε.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης των Τ.Ε.Σ.
  • Μαθητές της Δ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου γυμνασίου.
  • Απορριπτόμενοι μαθητές της Α΄τάξης του ΕΠΑ.Λ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Εσπερινού Τ.Ε.Λ. και Τ.Ε.Σ.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή στα ΕΠΑ.Λ. :

• Αίτηση που συμπληρώνεται στο Σχολείο. Στην αίτηση συμπεριλαμβάνεται α)Υπεύθυνη Δήλωση για την κηδεμονία του μαθητή και β)Υπεύθυνη Δήλωση του κηδεμόνα του μαθητή ή του ίδιου αν είναι ενήλικος σχετικά με τον κύκλο σπουδών που θα ακολουθήσει.
  • Πρωτότυπο Απολυτήριο Γυμνασίου ή ενδεικτικό Γ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου(ή επικυρωμένο αντίγραφο Πτυχίου ή Πιστοποιητικό σπουδαστικής κατάστασης από το σχολείο όπου φοιτούσε ο μαθητής).
  • Φωτοτυπία ταυτότητας ή Πιστοποιητικό γέννησης του δήμου ή της κοινότητας όπου είναι γραμμένος ο μαθητής, εφόσον δεν έχει αστυνομική ταυτότητα.
  • 2 φωτογραφίες.
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν1599/86 του κηδεμόνα του μαθητή ή του ίδιου αν είναι ενήλικος σχετικά με τη διπλή φοίτηση του μαθητή.

Εφόσον ο μαθητής που επιθυμεί να εγγραφεί είναι αλλοδαπός απαιτούνται επίσης:

Α) Μετάφραση του απολυτηρίου τίτλου που καταθέτει ο μαθητής προκειμένου να εγγραφεί,

Β) Ισοτιμία απολυτηρίου τίτλου από το γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,

Γ) Πιστοποιητικό γεννήσεως μεταφρασμένο.

Μετά την υποβολή αίτησης εγγραφής απαιτείται Ατομικό δελτίο υγείας για το μάθημα Φυσικής Αγωγής

Διέξοδοι μετά τη φοίτηση στα ΕΠΑ.Λ.

Διάρκεια φοίτησης: τρία έτη

Οι απόφοιτοι της Γ΄τάξης των ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα:

Ως κάτοχοι απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου

• Να εισαχθούν σε σχολές των Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. της χώρας.
  • Να εργαστούν στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ή να αυτοαπασχοληθούν.

Ως κάτοχοι πτυχίου Επαγγελματικού Λυκείου επιπέδου 3

• Να λάβουν άδεια άσκησης επαγγέλματος.
  • Να αποκτήσουν επαγγελματική εξειδίκευση μετά τη φοίτηση σε μεταλυκειακά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), με εγγραφή κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή ανάλογης ειδικότητας με αυτή του πτυχίου τους.

(Οι προαγόμενοι της Α΄τάξης  των ΕΠΑ.Λ. μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη Β΄τάξη του ΓΕ.Λ.  ή στην Α΄τάξη  των ΕΠΑ.Σ.)