Κατά το σχολικό έτος 2021-22 η σχολική μας μονάδα συμμετέχει στη διαδικασία αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου, με βάση τα προβλεπόμενα από το Νόμο 4823/2021 του Υπουργείου Παιδείας. Έχει ήδη ξεκινήσει η γενική εκτίμηση του έργου και των λειτουργιών της σχολικής μονάδας του προηγούμενου έτους (2020-21), έχει υποβληθεί η Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης στην ειδική ψηφιακή εφαρμογή του Ι.Ε.Π., ενώ παράλληλα πραγματοποιήθηκε ο Ετήσιος προγραμματισμός έργου,  καθώς επίσης τέθηκαν και οι Στόχοι βελτίωσης για το σχολικό έτος 2021-22 για το σχολικό έτος 2021-22.

Στόχος μας είναι η συνεχής βελτίωση της ποιότητας του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου, ο εντοπισμός των θετικών σημείων, των αδυναμιών, των περιθωρίων βελτίωσης και των αναγκών που συνδέονται με το έργο που παρέχει η σχολική μας μονάδα. Η διαδικασία αυτή αποτελεί τη βάση για τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου, καθώς και για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση δράσεων που θα συμβάλουν στη βελτίωση της ποιότητας του σχολείου μας σε τρεις βασικές λειτουργίες :

1. στην παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία,
  2. στη διοικητική λειτουργία, και
  3. στη λειτουργία της ως επαγγελματικής κοινότητας μάθησης, που προωθεί την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών.