Με τα άρθρα 383 και 484 του ν. 4957/2022 (Α΄141) καθώς και με τις με αριθ. πρωτ. Φ.253/66947/A5/14-06-2023 (ΦΕΚ 3927 Β’) και Φ.251/81919/Α5/21-7-2023 (ΦΕΚ 4805 Β’) Υπουργικές Αποφάσεις, καθορίστηκαν οι ειδικότερες προϋποθέσεις και όροι εισαγωγής φοιτητών στα πέντε (5) Τμήματα Μουσικών Σπουδών των
Α.Ε.Ι.:

1. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών,
  2. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης,
  3. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου,
  4. Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και
  5. Τμήμα Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,

από το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 και εφεξής, δηλαδή από τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2024.

Οι υποψήφιοι για τα ανωτέρω πέντε Μουσικά Τμήματα υποχρεούνται εντός της προθεσμίας, κατά την οποία υποβάλλονται οι Αιτήσεις-Δηλώσεις για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις, να δηλώσουν τη συμμετοχή τους και στις εν λόγω εξετάσεις με σχετική Αίτηση - Υπεύθυνη Δήλωση.

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία οι υποψήφιοι (μαθητές και απόφοιτοι) που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση καλούνται να υποβάλουν τη σχετική Αίτηση - Δήλωση (Α-Δ) για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις ΕΠΑΛ έτους 2024 από την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 μέχρι και την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2023.
Η προθεσμία υποβολής είναι αποκλειστική. Για τον λόγο αυτό, είναι απαραίτητο να ενημερωθούν όλοι υπεύθυνα, αναλυτικά και με ενιαίο τρόπο, ώστε να διασφαλίζονται σε πανελλαδικό επίπεδο οι όροι ίσης μεταχείρισης των ενδιαφερομένων. Επισημαίνεται ότι στην παρούσα εγκύκλιο, όπου γίνεται αναφορά σε μαθητές/τριες των Ημερησίων ΕΠΑΛ, εννοούνται και οι μαθητές/τριες των Πρότυπων ΕΠΑΛ.

«Πρόσκληση σε ενημέρωση»

Σας προσκαλούμε στην προγραμματισμένη ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας από τον Διευθυντή και τον Σύλλογο Καθηγητών και τους υπευθύνους Ε.Δ.Υ. της σχολικής μονάδας, την Πέμπτη 02-11-2023 και ώρα 11.00 π.μ. .

Τα θέματα της ενημέρωσης είναι σχετικά με:

• Ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου ( εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας του σχολείου )
  • Συμπεριφορικά ζητήματα(Παραβατικές συμπεριφορές, φαινόμενα σχολικού εκφοβισμού στη σχολική κοινότητα και ανάγκη οριοθέτησης)
  • Φοίτηση μαθητών και επίδοση
  • Ψυχολογική υποστήριξη μαθητών και γονέων
  • Σύσταση Συλλόγου γονέων και κηδεμόνων
  • Συμμετοχή γονέων στη σχολική ζωή

Η παρουσία σας κρίνεται απαραίτητη.

Εκ της Διευθύνσεως

Τις βάσεις ανά σχολή ανακοίνωσε σήμερα το Υπουργείου Παιδείας, μαζί με τα ονόματα των επιτυχόντων ανά Λύκειο.

Όσο αφορά το Επαγγελματικό Λύκειο Παραμυθιάς, οι επιτυχόντες είναι οι εξής:

1. ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Τ.Ε. (ΑΡΤΑ) - (ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ:1. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Τ.Ε. 2. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Η/Υ Τ.Ε. 3. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Τ.Ε.)

2. ΚΑΛΚΑΝΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ,ΒΑΣΙΛΗΣ
ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ (ΣΕΡΡΕΣ)

3. ΠΑΣΧΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ,
ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ) - ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ

4. ΤΕΡΟΒΙΤΗ ΧΡΥΣΟΥΛΑ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ,
ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΜΕΣΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Τ.Ε. (ΚΑΣΤΟΡΙΑ)

5. ΤΟΥΛΟΥΠΗ ΘΕΟΔΩΡΑ, ΝΑΠΟΛΕΩΝ,
ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Τ.Ε. (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)- (ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ:1. ΜΗΧΑ
ΝΙΚΟΙ ΔΙΚΤΥΩΝ Τ.Ε. 2. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ Η/Υ Τ.Ε. 3. ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ Τ.Ε.)

Ο Διευθυντής  και ο Σύλλογος των Διδασκόντων τους εύχεται καλή σταδιοδρομία.